Odporúčame
farmove

Tie sa oplatí pestovať

Júl 2017, Časopis Zdravie a iZdravie

Pre Janu Benčekovú znamenajú bylinky oveľa viac než len liečivky a koreniny. V ich poctivom pestovaní našla lásku, relax, zdravie i pocit užitočnosti, za ktorý jej vďačia spokojní zákazníci. Do batôžka „Komôrka starej mamy bola ako vystrihnutá z rozprávkových príbehov múdrych babičiek bylinkárok. Preplnená všeličím prospešným pre telo a dušu,“ spomína pani Jana, ako pre zavesené batôžky sušených bylín nebolo vidno ani drevené trámy na strope.

„Batôžky vyzerali tajomne. Stará mama hovorievala, že je v nich ukryté zdravie, a ja tomu dodnes verím,“ pokračuje v pútavom rozprávaní, z ktorého cítiť nesmiernu lásku k tomu, čo robí. Pre seba, svoju rodinu, ale aj pre ľudí, ktorí za ňou prichádzajú po rady a rastlinky.


PREČO PESTOVAŤ?

„Bylinky sú nenáročné, netreba ich hnojiť. Ich rast stačí podporiť rozdrvenými časťami rastlín, ktoré nepotrebujete. Vrátite tak pôde živiny, ktoré rastlinky pri raste spotrebovali. Vysejte skorocel, púpavu, rebríček a žihľavu dvojdomú. Do záhonov šalviu, krásne sa vyníma väčšie hniezdo fenikla, estragónu, v skalkách tymian, oregano a materina dúška,“ rozplýva sa Jana, ukazujúc pritom na vlastnú úrodu.


NEOBYČAJNÉ MIESTO

V obci Žihárec na juhu Slovenska je hotové bylinkové kráľovstvo. Spájajú sa tu výnimočné vlastnosti najúrodnejšej černozeme a špecifická klíma s najväčším počtom slnečných dní v roku. A vidieť to i cítiť. Zelená pôsobí zelenšie a omamná vôňa doslova obaľuje nervové bunky. Trieme lístočky medzi palcom a ukazovákom a slastne privoniavame.

Väčšina bylín tu rastie roky, iné pestovateľka rozmnožila výhonkami a odnožami prastarých materských rastlín. Zachovávajú si tak všetky cenné vlastnosti.Celý článok bol uverejnený v júlovom čísle časopisu Zdravie.

V internetovej verzii časopisu nájdete recepty a tipy na chudnutie.


Text: Beata Ditte,
Foto: Peter Šimončík, Shutterstock, Profimedia
Zdroj časopis: Zdravie, júl 2017

Tie sa oplatí pestovať - článok 1
Tie sa oplatí pestovať - článok 2
Tie sa oplatí pestovať - článok 3

Kontaktujte nás

  0907_ 825 294  

jana.bencekova_@cerstvebylinky_.sk