Odporúčame
farmove

Rady od bylinkárky

Jún 2016, Časopis Záhradkár Špeciál

Niektoré rady nenájdete v odborných knihách ani v článkoch na internete. Skúsenosti sú na nezaplatenie a často sa odovzdávajú z generácie na generáciu. Poprosili sme o rady skúsenú pestovateľku a bylinkárku Janku Benčekovú, aby vám poradila, ako prežívať radosť z byliniek na maximum.


Môžu bylinky uškodit?

Áno, prirodzene – vysokými koncentráciami obsahových látok, ktoré sú označované napríklad ako jedy, čo býva spoľahlivo uvedené v atlasoch liečivých či iných rastlín. Ide o byliny nevhodné na užívanie. Bylinka môže tiež uškodiť nevhodnou prípravou. Ublížiť môže veľmi silný čaj, ak sa použije príliš veľké množstvo sušenej rastliny a málo vody, prípadne, ak sa pripravuje príliš dlhým varením či lúhovaním. Preto je pri používaní byliniek na liečebné účely dôležité, aby bol človek opatrný a pomohol si práve odbornou literatúrou.


Je možné liečivú bylinku, ktorú nájdeme na lúke, presadiť do záhrady?

Niektoré druhy liečivých rastlín sú zákonom chránené, a teda je nežiaduce brať ich z prírody, ale bylinky ako napríklad repík lekársky si môžete presadiť aj do svojej záhrady. Na úspešné pestovanie však treba vziať aj väčšie množstvo pôvodnej pôdy, v ktorej bylinka rástla.
Z princípu by ste však nemali bylinky brať vo veľkom z prírody a snažit sa ich pestovať v záhrade, pretože dochádza k znehodnocovaniu prírodného genofondu rastlín. Ak pestujete aj iné rastliny, pri ich vzájomnom opelovaní dochádza k zmenám aj v pôvodnej bylinke z prírody, čím sa táto bylinka degeneruje. Dnes už bez problémov dostanete kúpiť v obchodných sieťach kvalitné semienka všemožného druhu. Sú vyšľachtené tak, aby boli vhodné na úspešné pestovanie a zároveň odolnejšie proti chorobám.


Bylinky vraj majú najsilnejšiu moc do svätého Jána. Prečo je to tak?

Príroda sa začína prebúdzat vo februári, čo graduje v marci, a v apríli rozmach prírody kulminuje a ten pretaví svoju silu aj do rastlín. V čase svätého Jána už rastliny kvitnú a koncentrácia zaujímavých látok je práve vtedy najväcšia.


Čo potrebujeme pri zbere byliniek?

Vyzbrojte sa v prvom rade aspoň orientačnými znalosťami o bylinkách a v zásade netrhajte všetko, čo sa vám páči. Z prírody nevytrhávajte bylinky násilne, pretože aj na budúci rok na tomto mieste opät zakvitnú nové – a máte dôvod sem znovu prísť. Na zber je vhodný prútený košík, prípadne plátenná taška, v ktorých sa bylinky nesparia, a takisto nožnice, aby ste bylinky zberali šetrným strihaním.


Zregenerujú sa bylinky po zbere? Ako ich správne zberat, aby sme rastline neublížili?

Ak striháte bylinku v nevhodnej časti rastlinky alebo v nevhodnom čase, môže dôjst k jej uhynutiu. Preto aj keď dobre nepoznáte botanickú stavbu rastliny, snažte sa strihať bylinku v odporučenom čase a vo všeobecnosti približne 7 až 10 cm nad povrchom pôdy. Viacročné bylinky opät porastú a na jednoročné si budete musieť počkať, až kým semienka v prírode na budúci rok vyklíčia.


Ako sa postarat o bylinky po zbere? Máme ich umývať alebo nie?

Ak bylinky zberáte z neznámeho stanovišta, vždy je dobré šetrne ich umyt. Mohli by byt znecistené ovzduším alebo zvieratami. Dbajte najmä na rozkvitnuté casti rastlín a odstraňujte z nich všetky nevhodne zafarbené (zhnednuté, stmavnuté) či inak poškodené časti – napadnuté plesňami, hubami či hmyzom. V tomto prípade je naozaj nutné chorú cast rastliny nekompromisne odstrániť.

Rada od bylinkárky:

Isto sú prechádzky prírodou za bylinkami romantické a užitočné pre vaše zdravie, ale rada by som povzbudila čo najviac čitateľov Záhradkára, aby si sami vypestovali bylinky v záhradke či na balkóne. Budete ich mať k dispozícii v čerstvej forme, kedykoľvek budete potrebovať – na varenie, liečenie, kozmetiku či občas iba pre potešenie oka alebo nadýchanie sa ich úžasných vôní.



Spracovala Zuzana HLÚCHOVÁ, -jk-,

Uverejnené v Časopise Záhradkár Špeciál jún 2016, News and Media Holding, www.izahradkar.sk

Bylinky a Liečivky jún 2016

Kontaktujte nás

  0907_ 825 294  

jana.bencekova_@cerstvebylinky_.sk